INSTYTUT ARCHITEKTURY I URBANISTYKI

Kierunek studiów: ARCHITEKTURA

Specjalność: architektura światła (nowość)

Czas trwania, tryb i rodzaj: 3,5-letnie bezpłatne stacjonarne studia inżynierskie - dzienne
3,5-letnie niestacjonarne studia inżynierskie - zaoczne

Uzyskany tytuł: inżynier architekt

Zobacz film o instytucie w HD
mgr inż. arch. Michał Kaczmarzyk
Chcemy aby nasz instytut był miejscem integracji osób, dla których światło jest pasją i sztuką, którzy chcą poszerzać wiedzę oraz poznać najnowsze i sprawdzone rozwiązania w projektowaniu oświetlenia. Chcielibyśmy pokazać wartość światła jako materiału budowlanego stosowanego przez inżyniera architekta na równi z żelbetem, cegłą, stalą i szkłem.

Absolwent będzie przygotowany do pełnienia pomocniczych, współautorskich i autorskich działań twórczych w zakresie projektowania i realizacji budynków, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień oświetleniowych obiektów architektonicznych, w tym iluminacji architektonicznej, oświetlenia użytkowego i dekoracyjnego wnętrz oraz przestrzeni publicznych z poszanowaniem walorów krajobrazowych, a także przygotowania projektów oświetlenia scenicznego oraz okazjonalnego o charakterze czasowym.

Czego uczymy?

Tworzymy specjalność dla osób chcących zajmować się projektowaniem oświetlenia, instalacji świetlnych z pogranicza sztuki i architektury, realizować swoje pomysły scenograficzne i multimedialne. W pogoni za czasem, nasza aktywność bardzo mocno wkracza w nocną sferę życia człowieka. Sztuka posługiwania się światłem jest bardzo potrzebna. Kształcimy projektantów - inżynierów architektów, dla których światło to jeden z głównych środków wypowiedzi. Pokazujemy jak zwykłe rzeczy, szare przestrzenie i wnętrza, ciemne budynki, zyskują dzięki światłu nowe życie, zmieniają się na naszych oczach zaskakując swoim ukrytym bogactwem..

Niech inni Ci zazdroszczą

Poza zasadniczą bazą dydaktyczną, nasi Studenci mogą nabywać praktyczne doświadczenie w obiektach specjalnie stworzonych przez światowe koncerny, takie jak Philips, na potrzeby nauki o świetle i jego zastosowaniu: Centrum Zastosowań Światła LAC w Pile i Centrum Za-stosowań Światła OLAC w Lyon. Praktyczna praca ze światłem to nie tylko wyjazdy poza Nysę. Nasi studenci mają możliwość praktycznego wykorzystania mobilnych laboratoriów, takich jak LEDbus, pokazując nocną rzeczywistość Nysy i okolic, tajemniczych wnętrz w zupełnie nowym świetle. W czasie studiów Student ma możliwość praktyki zawodowej oraz odbywania stażu w najlepszych biurach architektonicznych oraz instytucjach gospodarczych. Szczególnie dotyczy to możliwości pracy z czołowymi projektantami oświetleniowymi poza granicami naszego kraju.

Najlepsi Studenci mają możliwość podróżowania i zwie-dzania w ramach „Inspirational Visits", poznając najnowsze osiągnięcia techniki oświetleniowej w laboratoriach Philips Lighting's Eindhoven.

Sprawdź się

Nie tylko projekty na papierze, ale również realizacje swoich pomysłów... Oferujemy możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć, związanych z twórczym traktowaniem światła na festiwalach światła w Jeleniej Górze, Warszawie i Łodzi.

Nie tylko nauka

Niesamowity klimat miasta, unikalne zabytki wpisane w charakter powojennej zabudowy pozwalają na organizowanie licznych warsztatów i konkursów o charakterze ogólnopolskim związanych z architekturą światła i videoinstalacjami. Od wielu lat spotykają się w Nysie miłośnicy architektury, mappingu i sztuk multimedialnych z wydziałów architektury i nie tylko:

 • Politechniki Warszawskiej,
 • Politechniki Poznańskiej,
 • Politechniki Gliwickiej,
 • Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu,
 • Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

Wybrane przedmioty

 • architektura światła,
 • technika oświetlenia,
 • projektowanie iluminacji architektonicznej,
 • projektowanie iluminacji urbanistycznej,
 • zintegrowane systemy sterowania oświetleniem,
 • widowiska sceniczne.

Praktyki

 • I roku (praktyczne związane z realizacją czasowych instalacji oświetleniowych , mappingowych i artystycznych),
 • II roku (inwentaryzacyjne: architektoniczne lub urbanistyczne - o charakterze oświetleniowym),
 • III roku (tematycznie związana z projektem dyplomowym),
  realizowane w jednostkach gospodarczych oraz administracyjnych, których przedmiotem działalności jest programowanie, projektowanie oraz realizacja obiektów architektonicznych i zespołów urbanistycznych.
  Praktyki realizowane w firmach korporacyjnych należących do czołowych producentów oświetlenia takich jak Philips Lighting Poland S.A. zarówno w oddziałach krajowych jak i zagranicznych.

Praca i inspiracje

W czasie studiów Student ma możliwość praktyki zawodowej oraz odbywania stażu w najlepszych biurach architektonicznych oraz instytucjach gospodarczych . Szczególnie dotyczy to możliwości pracy z czołowymi projektantami oświetleniowymi poza granicami naszego kraju.
Najlepsi studenci mają możliwość podróżowania i zwiedzania w ramach "Inspirational Visits", poznając najnowsze osiągnięcia techniki oświetleniowej w laboratoriach Philips Lighting’s Eindhoven.

Po studiach

 • praca w sferze architektonicznej i budowlanej z szczególnym uwzględnieniem tematyki światła, zarówno użytkowego , dekoracyjnego. Wykształcenie na kierunku Architektura Światła wypełnia doskonale lukę rynkowym zapotrzebowaniu na zawód już powszechnie zanany poza granicami kraju - Light Designer, nie mający na chwilę obecną odpowiednika na rynku krajowym
 • Możliwość realizowania się jako projektant oświetlenia scenicznego i studyjnego
 • Twórca widowisk plenerowych takich jak mapping architektoniczny
 • kontynuacja studiów na poziomie magisterskim w kraju lub za granicą.

Ostatnia aktualizacja 01.06.2015#profesjonaliści #zawodowcy

www.pans.nysa.pl